terazrock.pl

W gdańskim Sądzie Okręgowym zakończył się proces wokalisty grupy Behemoth, który oskarżony został o znieważenie polskiego godła.

Wczoraj w Gdańsku zakończył się proces osób związanych z promocją trasy koncertowej „Rzeczpospolita Niewierna” zespołu Behemoth. Na ławie oskarżonych znalazł się Adam Nergal Darski, który oskarżony został o znieważenie polskiego godła – prokurator Michał Kroplewski zażądał dla niego 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 3 lata oraz 100 tysięcy złotych grzywny. Na ławie oskarżonych znaleźli się również grafik Rafał W., który stworzył plakat na zlecenie zespołu, a także Maciej G., który zajmował się promocją grafiki w internecie – obu grozi kara 9 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata i po 9 tysięcy złotych grzywny.

Robert Smith myśli o nowym albumie The Cure

Proces został zakończony, wszyscy świadkowie zostali przesłuchani, natomiast sąd decyzję podejmie 16 kwietnia tego roku. We wtorek żaden z oskarżonych nie pojawił się w gdańskim sądzie, natomiast ich obrońca – Jacek Potuski – wniósł o uniewinnienie całej trójki.

Śledztwo w sprawie zajęła się Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Śródmieście po zawiadomieniu złożonym przez gdyńskiego radnego Marka Dudzińskiego oraz Ryszarda Nowaka, przedstawiciela Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami.

Podczas pierwszego przesłuchania w sądzie w Gdańsku Nergal nie przyznał się do winy:

Ten emblemat, bo tak chciałbym to nazwać, jest po prostu ptakiem. Polska jako kraj nie może mieć monopolu na symbol ptaka. Jako zespół używamy też symbolu feniksa i węży. Nie wiem np. dlaczego węże miałyby symbolizować szatana - to jest sprawa wielce dyskusyjna, a odwrócony krzyż jest przede wszystkim symbolem chrześcijańskim

Nergal ponadto dodał:

[...] Konwencja, w której porusza się nasz zespół, jest specyficzna i hermetyczna. Węże, drapieżne ptaki, odwrócone krzyże tudzież inne okultystyczne symbole od zarania deathmetalowego gatunku, czyli około 30 lat są nierozłączną częścią tej konwencji.

Na sam koniec Darski stwierdził:

Oskarżanie nas jest poważną nadinterpretacją, aczkolwiek rozumiem działania moich oskarżycieli, bowiem nie od dziś moja osoba funkcjonuje na medialnym świeczniku i jest łatwym celem dla wszelkiej maści oportunistów, którzy chcą zbić kapitał i zrobić sobie promocję. [...]

Na wspomnianej grafice pojawił się wizerunek białego orła (na czerwonym tle) bez korony. Zamiast niej z głowy ptaka wyrastały diabelskie rogi. Ponadto w postać orła były wpisane dwa węże oraz czaszki czy odwrócony krzyż.

Komentarze (20)
Aby dodać wątek musisz być zalogowany!
Q [92.220.***.***] dodano: 11.04.2018, 11:27 #1
Polska to jednak dziwny kraj...
Poziom: 37
Lemmysomemoney dodano: 11.04.2018, 12:22 #2
Kupa śmiechu, nie trawię plastikowego Nergusia, ale całkowicie się z nim zgadzam, jest to zabawa konwencją i pożywka dla chętnych do uwierzenia, że Darski robi to na p o w a ż n i e. :D
monstrum [89.64.***.***] dodano: 11.04.2018, 17:14 #3
Znieważył polskie godło i powinien ponieś karę. Niech nie gada głupot, że to jest "po prostu ptak", skoro trasę nazwał "Rzeczpospolita niewierna". Fakt, że jest celebrytą, osobą znaną, nie może mieć wpływu na to, że wolno mu więcej niż innym obywatelom Polski...
jar [81.106.***.***] dodano: 11.04.2018, 17:58 #4
niech koran spali i niech macho-meta znieważy zobaczymy jak długo pochodzi z uśmiechem
Ukryj odpowiedzi (1)
Zoltan [5.172.***.***] do jar dodano: 11.04.2018, 20:36 #5
Co to jest macho-met? To jakiś typ maczo co słucha metalu?
Poziom: 20
Vampirro dodano: 11.04.2018, 19:14 #6
Czemu w komentarzach dotyczących Behemotha jest zawsze tyle jadu, głównie zresztą od niezarejestrowanych użytkowników, którym chyba ktoś płaci za to całe trollowanie.
W moim odczuciu nie doszło do wyczerpania znamion żadnego przestępstwa z kodeksu karnego. Grafika była nawet ładna, w sposób oczywisty nawiązywała do godła, ale godłem nie była i nie miała na celu poniżenia symboli narodowych. Ale zobaczymy co powie sąd.
Ukryj odpowiedzi (3)
Dp [31.0.***.***] do Vampirro dodano: 11.04.2018, 20:38 #7
Behemoth to nie zespol a nergal to nie muzyk.nie trzeba byc zarejestrowanym uzytkownikiem zeby dodac opinie na temat goscia ktory celowo obraza odczucia innych na rozne tematy.a skoro to robi to ja i wielu innych mamy prawy go trollowac
Poziom: 37
Lemmysomemoney do Vampirro dodano: 11.04.2018, 22:55 #8
Nergal to ćwok, żerujący na najniższych instynktach ludzi naprawdę nieinteligentnych, ale do znieważenia nie doszło bo było to płyciutkie i obliczone na mały rozumek antykatoli etc. Uśmiech
Poziom: 20
Vampirro do Lemmysomemoney dodano: 11.04.2018, 23:02 #9
Z natury nie zgadzam się z Nergalem, jestem katolikiem i nie wstydzę się do tego przyznać, ale uczepili się kolesia jakby innych ludzi na świecie nie było. Cokolwiek robi, zaraz afera, ktoś obrażony, do prokuratury latają, a na sam koniec w komentarzach odwieczna dyskusja typu "niech spali Koran", "wracaj katolu do kościoła", "Nergal pozer", "Behemoth dobrze robi" itd. To się naprawdę robi nudne i dawno przestało być smaczne. Portal muzyczny (jeszcze), więc piszą o tym, co dotyczy muzyków, ale pod artykułami o Nergalu zawsze wielka dyskusja w której dominują niezarejestrowani użytkownicy i wypisują głupoty podobne tym wyżej wymienionym. A nie lepiej iść na piwo?
Uczepiłem się tych niezarejestrowanych dlatego, że skoro odzywają się tylko o Nergalu, to znaczy że prawdopodobnie nie mają nic ciekawego o muzyce do powiedzenia. Edytowano 1 raz. Ostatnio: 11.04.2018, 23:06
Kfiatol [93.175.***.***] dodano: 11.04.2018, 20:48 #10
Jak ktoś jest tak słaby że coś takiego go obraża to jest cienkim waflem a nie Polakiem. Dowiedzieli się z netu o sprawie i się patrioty spinają. Nie lubisz metalu to moher na łeb i słuchać fałszującego organisty.
Maciek [93.175.***.***] dodano: 11.04.2018, 20:53 #11
Moje poczucie racjonalności jest w tym kraju obrażane codziennie przez wszelkiej maści bigotów patriotów których rodzice byli w PZPR lecz nie idę z tym od razu do sądu..
anna [37.47.***.***] dodano: 11.04.2018, 23:38 #12
,,odwrócony krzyż jest przede wszystkim symbolem chrześcijańskim"

Szczególnie odwrócony. nie wiem czy mam się śmiać, czy płakać.
Ukryj odpowiedzi (1)
Kokka [178.217.***.***] do anna dodano: 12.04.2018, 10:08 #13
Tak się składa, że jest. To popkultura zrobiła z odwróconego krzyża symbol satanistyczny. Odwrócony krzyż, to tzw. krzyż św. Piotra i tak naprawdę NIE MA NIC WSPÓLNEGO Z SATANIZMEM.
Kokka [178.217.***.***] dodano: 12.04.2018, 10:04 #14
Ale Darski to jest jednak piz#@ wołowa nie facet. Zaczepia i prowokuje, ale jak ktoś zamierza się żeby mu sypnąć w ryja, to kładzie się na ziemi jak żuczek i krzyczy "To nie ja"! Dorośli ludzie jednak powinni brać odpowiedzialność za swoje czyny. Dlaczego nie ma odwagi powiedzieć: tak to było stylizowane godło, tak miałem na celu sprowokować i obrazić część społeczeństwa.
Anty Nergal [5.172.***.***] dodano: 12.04.2018, 10:44 #15
Nergal pajacu walnij sie w łeb, już dawno tego kretyna nie słucham, pozer, udawacz i tyle, i nie mam przyjemności otwierając wiadomości ze świata czytać o pajavu nergalu, bo gość jest po prostu nudny i nie autentyczny !!!
Ukryj odpowiedzi (1)
ULVER [89.64.***.***] do Anty Nergal dodano: 12.04.2018, 11:00 #16
W kontekście ideologicznym brak autentyczności Nergalowi zarzuca się od 1993 roku. Czyli niemal od początku jego działalności estradowej. Dla mnie najważniejsza była zawsze muzyka, nawet w blacku. Behemoth osiągnął wyżyny zarówno komercyjne, jak i artystyczne na kanwie muzyki ekstremalnej. Czy On autentycznie ma takie poglądy, jak głosi?! Tutaj musieliby się wypowiedzieć bliscy muzyka. Z tego, co wiadomo, to raczej po kościołach nie biega, co niedzielę. A plakat - bzdura, dlaczego nikt nie napisze ani złego słowa o ornamentyce Rammstein, ewidentnie nawiązującej do faszystowskiej estetyki lat 30tych. Nie sam symbol jest ważny, lecz kontekst w jakim jest użyty. W tym wypadku chodzi o ironię i rozrywkę, nie o politykę. Żadne państwo świata nie ma wyłączności na symbol orła. Polska też nie! Życzę dystansu do świata i ... rozumu.
Poziom: 31
jeremy96 dodano: 12.04.2018, 10:54 #17
Nie ważne o czym mówią, byleby mówili. Główna zasada nergala. Musi więc prowokować by istnieć.
Lord bane [85.28.***.***] dodano: 12.04.2018, 20:02 #18
Jak dla mnie to dużo szumu o nic. To tylko plakat, historia pokazuje, że muzycy rockowo metalowi nie takie rzeczy robili. Przestańcie się ludzie napinać jak na stronie Radia Maryja bo mam wrażenie, że niektórzy tam powinni zaglądać a nie na rockową stronkę. Dajcie luz.
Poziom: 12
Scheisskopf dodano: 14.04.2018, 10:23 #19
Burza nieco ucichła i kurz po bitwie opadł, więc tak tytułem podsumowania tematu:

https://m.you(...)ihrSfu3Q