terazrock.pl
1
mg | fot. Karolina Rokita | 14 lipca 2017
Koncerty 2766V  

Tegoroczna Metalmania, która powróciła na koncertową mapę Polski, okazała się sukcesem, dlatego organizator już teraz zdecydował, że w przyszłym roku odbędzie się kolejna jej edycja.

Ostatnia edycja Metalmanii odbyła się 22 kwietnia w katowickim Spodku, a wystąpiły wtedy takie gwiazdy jak m.in. Samael, Coroner, Moonspell czy Sodom. Impreza okazała się sukcesem muzycznym i marketingowym, dlatego już dziś dowiedzieliśmy się, że zorganizowana zostanie również w przyszłym roku.

10 najlepszych metalowych riffów lat 90.

Metal Mind Productions poinformowało właśnie, że 7 kwietnia 2018 roku w katowickim Spodku odbędzie się kolejna, XXIV edycja Metalmanii. Już w środę, 19 lipca ogłoszony zostanie headliner imprezy, a także podane zostaną także ceny biletów oraz wszelkie informacje na temat ich sprzedaży.

Metalmania pozostaje wierna swojej formule i fani będą mogli zobaczyć najlepszych, różnorodnych pod względem metalowej stylistyki wykonawców. Na dwóch scenach zaprezentuje się czołówka światowej i polskiej sceny, nie zabraknie również dodatkowych atrakcji dla fanów gatunku.

Metalmania – impreza z tradycją

Pierwsza edycja Metalmanii była dwudniowa, odbyła się 4 i 5 kwietnia 1986 roku w katowickim Spodku. Gwiazdami były zagraniczne zespoły Killer Alaska, jednak trzon składu stanowiły zespoły polskie. To właśnie wtedy wielu polskich fanów metalu usłyszało o takich zespołach, jak VaderKat czy Wilczy Pająk.

Wokalista VaderaPeter, przyznał w „Teraz Rocku”, że ten koncert był przełomowy dla dopiero co powstałego zespołu:

Kiedy ogłoszono nabór na pierwszy metalowy festiwal również i my wysłaliśmy materiał. Byliśmy amatorami, ale przygotowaliśmy się do tego bardzo solidnie. Nagraliśmy na próbie kilka utworów na tzw. „setkę”. Nie była to może studyjna jakość ale jak na tamte czasy na pewno powyżej standardu. Do tego zrobiliśmy specjalną sesję zdjęciową z całą masą łańcuchów, ćwieków, czaszek i oczywiście z backline’em w tle. Była też ładnie przygotowana – choć jeszcze bardzo krótka – historia logosy itp. Znaliśmy panujące zasady i nikt się raczej nie spodziewał, że początkująca kapela z Olsztyna będzie w ogóle brana pod uwagę. Nie mieliśmy i tak nic do stracenia.

Atmosfera była mega! Spodek pełen maniaków w skórach, masa kapel wszelakiej maści (ale metalowych). Dostaliśmy chyba 20 minut na set i zagraliśmy cztery kawałki. Pamiętam, że jeden z kumpli nagrał z trybuny ten koncert na kaseciaku. Nie wiem jednak czy nagrania przetrwały. Zbyszek miał kopię na szpuli... ale też chyba zaginęła. Polska poznała zespół a my poznaliśmy sporo nowych kolegów i kilku redaktorów w mediach m.in. Jacka Demkiewicza. Dzięki Niemu Vader pojawił się w ogólnopolskim radiu i po raz pierwszy z wizytą w Warszawie.

A tak Metalmanię relacjonowała Telewizja Polska:

Nieprzerwanie na Metalmanię ściągały gwiazdy wszelkich odmian metalu z całego świata. Dimmu Borgir, Therion, The Gathering, Opeth, Cannibal Corpse, Moonspell, Anathema, Testament to tylko kilka z nich. Wiele z tych koncertów zostało uwiecznionych na płytach CD i DVD. Ostatnia Metalmania odbyła się w 2008 roku, a jej gwiazdami były zespoły MegadethThe Dillinger Escape PlanSatyricon Overkill. Na małej scenie (która funkcjonowała w korytarzu Spodka od 2003 roku) gościli między innymi Stolen Babies i Evile.

Komentarze (1)
Aby dodać wątek musisz być zalogowany!
Poziom: 37
Lemmysomemoney dodano: 14.07.2017, 16:48 #1
W tym roku był ok, zaobaczymy, co za rok Uśmiech
© 2013 Advertigo S.A. All rights reserved
Projekt i realizacja: F3 Group