terazrock.pl

Menadżer Metalliki wyjaśnił, dlaczego ceny biletów na koncert tego zespołu wzrosły aż trzykrotnie.

Peter Mensch, menadżer zespołu Metallica, wziął udział w programie „Hits, Hype & Hustle: An Insider's Guide to the Music Business” nadawanym przez BBC, w którym wyjaśnił, dlaczego ceny biletów na koncert Metalliki wzrosły w ostatnich latach aż trzykrotnie.

Open'er Festival ogłosił ostatniego headlinera

Mensch wyjaśnił, że w latach 90., przed nastaniem ery internetu, dochody ze sprzedaży płyt stanowiły nawet 80% wszystkich zysków, jednak gdy pojawił się Napster, zasady gry się diametralnie zmieniły. W ciągu pięciu lat sprzedaż nośników spadła o połowę i głównym źródłem dochodów stały się koncerty. Dalej Peter Mensch mówił:

Przez wiele lat nie wydaliśmy płyty. Teraz gramy koncerty. Zespoły rockowe zawsze musiały grać dla fanów.

W ciągu ostatnich kilku lat przeprowadziliśmy parę badań, które wykazały, że maksymalna cena za bilet na koncert Metalliki może być znacznie wyższa niż kiedyś. Wcieliliśmy więc ten pomysł w życie i publiczność nie protestowała.

Koncert, który kiedyś przynosił X dochodu, teraz przynosi 3X. Cena biletów wszystko zmieniła.

Metallica znalazła się na 10. miejscu listy najlepiej zarabiających zespołów 2017 roku opublikowanej przez „Forbesa”, zarabiając 66,5 miliona dolarów. Na samym szczycie zestawienia znalazł się raper Sean Combs, bardziej znany pod pseudonimem Puff Diddy, który może pochwalić się zarobkiem w wysokości 130 milionów dolarów. Tuż za nim znalazła się Beyonce (105 milionów) oraz inny raper Drake (92 milliony).

A tak wygląda pełna pierwsza dziesiątka:

  1. Diddy (130 milionów dolarów)
  2. Beyonce (105 milionów dolarów)
  3. Drake (94 miliony dolarów)
  4. The Weeknd (92 miliony dolarów)
  5. Coldplay (88 milionów dolarów)
  6. Guns N’ Roses (84 miliony dolarów)
  7. Justin Bieber (83,5 milionów dolarów)
  8. Bruce Springsteen (75 milionów dolarów)
  9. Adele (69 milionów dolarów)
  10. Metallica (66,5 miliona dolarów)

A Wy ile bylibyście w stanie zapłacić maksymalnie za bilet na koncert ulubionego artysty? Odpowiedzcie w poniższej ankiecie. 

tagi: metallica
Sonda - wypowiedz się!

Ile był(a)byś w stanie zapłacić maksymalnie za bilet na koncert ulubionego artysty (zakładając, że jest to bilet na najlepsze miejsce)?

Ponad 1000 PLN
5% (209 głosów)
500 - 999 PLN
6% (289 głosów)
300 - 499 PLN
26% (1104 głosy)
200 - 299 PLN
28% (1184 głosy)
100 - 199 PLN
22% (922 głosy)
Mniej niż 100 PLN
10% (429 głosów)
Komentarze (25)
Aby dodać wątek musisz być zalogowany!
Zichenau [185.149.***.***] dodano: 29.01.2018, 16:43 #1
Niestety pisze to z bólem ale dzisiejsza Metallica to wyłącznie komercja i nie ma nic wspólnego z Metallica z lat 80
Ukryj odpowiedzi (4)
ULVER [89.64.***.***] do Zichenau dodano: 29.01.2018, 16:58 #2
Nic dodać, nic ująć.
ptasiek [37.131.***.***] do Zichenau dodano: 29.01.2018, 17:15 #3
a ja piszę to bez bólu: pierniczysz człowieku jak potłuczony Uśmiech Typowe polskie narzekanie "prawdziwego" metala...
Lars Ulrich [89.64.***.***] do Zichenau dodano: 29.01.2018, 22:23 #4

Zichenau napisał:

Niestety pisze to z bólem ale dzisiejsza Metallica to wyłącznie komercja i nie ma nic wspólnego z Metallica z lat 80


Piardolisz
Metalowy_Eustachy [89.72.***.***] do Zichenau dodano: 30.01.2018, 11:22 #5
No cóż, to już dorosłe chłopy, muszą jakoś zarabiać
uczen przerosl mistrza [37.47.***.***] dodano: 29.01.2018, 17:56 #6
nie d zlamanego grosza na zaden koncert. od lat wszystko gram sam
Nik [94.254.***.***] dodano: 29.01.2018, 18:30 #7
Hahaha Napster? doprawdy? Bidoki musza sobie odbic slaba sprzedaz plyt?

Prawda jest taka, ze bilety kosztuja tyle BO MOGA.

Ja tyle nie wydam. Ale sa cale rzesze fanow, ktorzy beda zrec gruz byle kupic wejsciowke za 300 zl.
Ukryj odpowiedzi (2)
Nick [94.254.***.***] do Nik dodano: 30.01.2018, 15:43 #8
Kto musi, ten musi. Ja średnio co 2 miesiące zaliczam duży koncert, a w sierpniu Brutal i nie muszę żreć gruzu.
Poziom: 6
zuziabor do Nik dodano: 02.02.2018, 20:13 #9
całkowita prawda!!
Poziom: 5
Krontab dodano: 29.01.2018, 18:46 #10
Wyjaśnienie managera jest powalające - ceny wzrosły 3x, bo chcemy zarabiać 3x więcej. Czytając nagłówek myślałem, że padną jakieś wymyślne argumenty, a tutaj prosto z mostu :D
Edytowano 1 raz. Ostatnio: 29.01.2018, 18:47
Ukryj odpowiedzi (2)
12yter [89.64.***.***] do Krontab dodano: 29.01.2018, 19:19 #11
Dajcie spokój, czysty biznes na chama. MetallicA
terefere [83.26.***.***] do Krontab dodano: 30.01.2018, 07:16 #12
No wiesz.. czynsze wzrosły, ceny wody, prądu. Taki Pan Kirk ma do zapłacenia rachunek jak wraca i to z odsetkami bo bo nie było jak w trasie robił. Ceny jaj poszły w góre
Bartek [62.122.***.***] dodano: 29.01.2018, 19:09 #13
Jeśli problemem jest to, że nie kupiliśmy płyty, to bilet powinien być droższy o cenę CD, czyli o 50 zł.
Art [176.11.***.***] dodano: 29.01.2018, 19:14 #14
To nie do końca jest proste. Na pewno obliczają jakiś pułap i ustalają cenę za bilety. Np. ja od pewnego czasu mieszkam w Oslo i w maju idę na koncert Mety bo zawsze chodzę. Jestem Ich fanem od 20 lat i zawsze będę. Ale wracając do tematu płacę w Oslo w przeliczeniu bardzo bardzo podobną cenę co w Polsce. Rzecz w tym że dla mnie cena tego biletu to ok. 4 godziny pracy więc naprawdę niedrogo aby zobaczyć ukochany zespół. W Polsce też chodziłem na ich koncerty i faktycznie biło to po kieszeni. Uważam że menago Mety nie ma za bardzo pojęcia bo i skąd ma mieć o sytuacji budżetowej polskiego fana i że W Polsce nędznie płacą. Pozdrawiam. Art.
Ukryj odpowiedzi (2)
dd11 [82.22.***.***] do Art dodano: 29.01.2018, 21:31 #15
I to jest sedno sprawy. Dlaczego w Polsce bilety na koncerty (szczegolnie zagranicznych wykonawcow) są tak drogie? Zakładam, ze artysta ma taka samą stawkę za koncert, niezależnie od kraju. Pytanie jest jak to mozliwe, ze np w Norwegii lub Anglii koszty organizacji koncertu są takie same? Przeciez na koszt biletu nie sklada sie tylko wynagrodzenia dla zespolu i calej ekipy? Wynajęcie hali, obsługa itp. Abstrahując od tego ze poziom zamoznosci polskiego fana muzyki nie jest wysoki, wygląda na to ze ceny biletow w Polsce są zawyżone. No ale póki sie sprzedaja jako tako to chyba nic sie nie zmieni. A co do tego, ze np Metallica ma wysokie ceny biletow na koncerty. No cóz, panowie juz wydorośleli, ideały poszły do szafy, rodzina na utrzymaniu, wieksze są potrzeby wiec i potrzebne są większe zarobki. Nie oni pierwsi i nie ostatni. Pearl Jam też kiedys walczył w słusznej sprawie i na domiar tego przegral. A bilety na PJ tanie nie są.
Art [176.11.***.***] do dd11 dodano: 30.01.2018, 18:45 #16
To samo dotyczy płyt. Za godzinę pracy mogę kupić w Norwegii 2 a jak dobrze trafię 3 bardzo dobre płyty metalowe lub rockowe i nie mam na myśli tytułów typu polskie rockowe ballady vol.3122222itp, tylko np. Nowy Roger Waters, Metallica hardwire itp. W naszym kraju pracując na takim samym stanowisku za godzinę pracy nie stać mnie było na ani jedną płytę chyba że domowe przedszkole albo skladankę disco polo. No ale nie siada mi tego typu muza Sad but true. A wracając do biletów to w Polsce na byle badziew i to z playbacku trzeba zapłacić grubo ponad stówę lub jeszcze więcej
Wiem bo kolega pracuje w klubie muzycznym i mają bilety na koncerty. Tak że reasumując dobre kapele się cenią i zawsze się ceniły a Metallica wcale nie jest najdroższa. A kto był chociaż raz wie że warto. A to że idę z żoną i nastoletnim synem na Ich koncert do Oslo a nie do Krakowa to już nie jest wina Zespołu tylko pięknie skonstruowanego systemu naszego kraju nad Wisłą, który kocham ale pewnie nigdy do niego wrócę. Pozdrawiam.
Fan [87.99.***.***] dodano: 29.01.2018, 21:53 #17
Ludzie powariowali Metalica to geriatria sami dali by już spokój z tym graniem tylko są pazerni za duzo prochów
zarobiarstwo [77.161.***.***] dodano: 29.01.2018, 22:01 #18
Byłam na koncercie Metallica 4 września tego roku w Amsterdamie.Bilet kosztował 190 euro nie zł,ale było warto dać każde pieniądze,byłm pięknie.
Michu [31.182.***.***] dodano: 29.01.2018, 22:40 #19
Jak nie chcesz iść to nie idź. Jak idziesz to płacisz. Gdyby bilety były za drogie to nie sprzedalyby się w 5 minut. Proste?
Ukryj odpowiedzi (1)
Poziom: 5
Krontab do Michu dodano: 30.01.2018, 08:45 #20
Bardzo proste - można ceny windować do takiego pułapu, który nie zniechęci do sprzedaży.
Pogzlej [88.199.***.***] dodano: 30.01.2018, 11:56 #21
Typowe Januszostwo. Wy byście wszyscy chcieli by bilet kosztował 25 zł w loży vip. Wyobraźni trochę. Kiedyś było taniej- ale i show było uboższe. Wychodzili, grali i koniec. A teraz? Po pierwsze cała logistyka, transport i ekipa (technicy, techniczni, oświetleniowcy, dźwiękowcy itd). Dodajcie wizualizacje, pirotechnikę, efekty, lasery, wymyślne rodzaje scen, atrakcje. Tym ludziom też trzeba dać zarobić za ich ciężką robotę od lat. To chyba tylko w naszym kraju jest takie podejście i roszczenia. Najlepiej wszystko za darmo dostać.
Poziom: 36
Lemmysomemoney dodano: 30.01.2018, 14:13 #22
Złodziejstwo i naciagactwo, plus współpraca ze specjalistami od złotych kręgów :D
jesus [86.146.***.***] dodano: 01.02.2018, 02:21 #23
ja najwiecej wydalem na faith no more 150f i nie zaluje bo watpie czy jescze wystapia w tym skladzie, na metalice nie warto wydawac nic, bo jada na kuponach, nic ciekawego nie graja, no moze gdyby cofnac sie o 20 lat to warto by bylo ich zobaczyc
Ukryj odpowiedzi (2)
Poziom: 13
Riff Raff do jesus dodano: 02.02.2018, 08:46 #24
Mylisz się, byłem na ich koncercie w 2014 roku na Stadionie Narodowym i wypadli świetnie, pokazali, że są zespołem wybitnym a nie jakąś pierwszą lepszą grupą, która zdobyła uznanie przez przypadek...
Poziom: 36
Lemmysomemoney do Riff Raff dodano: 02.02.2018, 14:34 #25
Kolego, też tam byłem, show laserowy fantastyczny, ale co do bariery dźwięku i szmatławości merchu wolałbym się nie wypowiadać.