terazrock.pl
21
szy I fot: John McMurtrie | 20 marca 2018
Newsy 2628V  

Nie tak dawno spór między muzykami Iron Maiden, a formacją Beckett, o naruszenie praw autorskich został rozwiązany, ale wygląda na to, że to nie koniec problemów grupy. 

Tak jak już informowaliśmy w ubiegłym tygodniu: przedstawiciel prawny grupy Beckett, Barry McKay, zapowiedział, że formację Iron Maiden czekają dalsze pozwy. W sieci pojawiło się jego specjalne oświadczenie. 

Co dalej z hologramem Dio?

Na samym wstępie przypomnijmy: w maju ubiegłego roku pojawiła się informacja, że muzycy Iron Maiden, Steve Harris i Dave Murray, wraz z managementem, zostali pozwani przez byłych członków formacji Beckett w związku z naruszeniem praw autorskich (chodziło o utwór „Life’s Shadow” pochodzący z ich debiutanckiego albumu). Cała sprawa została rozwiązana poza sądem - kosztowało ich to ok. 550 tys. funtów. Jest to rekompensata za pomijanie członków grupy Beckett jako współautorów dwóch kompozycji: „Hallowed Be Thy Name” (fragment tekstu, a konkretnie sześć linijek) oraz „The Nomad” (środkowa część całości).

Wspomniana ugoda powoduje, że grupa może bez przeszkód wykonywać na żywo oraz powielać te utwory na licznych składankach. Warto wspomnieć, że zespół Iron Maiden, w związku ze wspomnianym pozwem, musiał zrezygnować z wykonywania podczas ubiegłorocznej trasy koncertowej utworu „Hallowed Be Thy Name”. Być może, w tym roku, ta słynna kompozycja wróci na stałe do setlisty. 

To jednak nie koniec problemów grupy. McKay wydał oświadczenie za pośrednictwem portalu „Loudwire”, w którym odnosi się do nieporozumień, jakie dotyczącą całej sprawy. Ujawnił także, że reprezentuje trzech innych autorów, którzy uważają, że muzycy Iron Maiden „ukradli” ich utwory.

Poniżej możecie przeczytać jego fragment:

Nie wierzę, że Steve Harris pisze wszystkie utwory samodzielnie. [...]

To powinna być dla nich lekcja. Następnym razem – a na pewno będzie następny raz – muszą być bardziej odpowiedzialni oraz sprawiedliwi. Moim zdaniem to obrzydliwe, że musiałem brać do sądu tak zamożnych muzyków, aby rozwiązać sprawę splagiatowania innych muzyków, którzy nie są tak bogaci i nie stać ich, aby przegrać z Iron Maiden. [...]

Harris, Murray oraz ich menedżerowie nie umieją przegrywać. Teraz reprezentuję trzech innych autorów piosenek, którzy twierdzą, że muzycy grupy czerpali zysk z tekstów, którzy oni napisali. [...]

Muzycy, których własność intelektualna jest wykorzystywana przez inne osoby, które nie miały żadnego związku z jej napisaniem czy tworzeniem, mają prawo do profesjonalnej pomocy.

Komentarze (21)
Aby dodać wątek musisz być zalogowany!
ULVER [89.64.***.***] dodano: 20.03.2018, 14:00 #1
No to może być gorąco!
Poziom: 10
Wolf66 dodano: 20.03.2018, 14:25 #2
Tylko, czy owi "pozywający" dysponują jakimiś dowodami w tej sprawie, chyba już teraz nie pójdzie tak łatwo...
P. [37.131.***.***] dodano: 20.03.2018, 14:34 #3
Beckett nagrał jeden kiepski album, o którym nikt by dziś nie pamiętał, gdyby Iron Maiden nie skowerowali jednego z ich kawałków. Ale zamiast być za to wdzięcznym, pozywają zespół, który dał im rozpoznawalność.
Ukryj odpowiedzi (2)
12yter [89.64.***.***] do P. dodano: 20.03.2018, 15:35 #4
To prawda, management IM nie chciał się za bardzo z tym wszystkim szarpać dlatego dogadali się polubownie. Z drugiej strony - ciekawe, czy pozywaliby IM, gdyby Ci nie mieli tyle kasy? Hę?!
Poziom: 10
Wolf66 do P. dodano: 20.03.2018, 17:06 #5
Dokładnie, dzięki Harrisowi, choć fragment tej mdłej twórczości wyszła na tzw. światło dzienne!
Starblind [37.190.***.***] dodano: 20.03.2018, 14:51 #6
Chodzi o członków Iron Maiden, którzy grali w zespole zanim w ogóle jeszcze było o nim słychać.
Parodia, po 30+ latach sobie przypomnieli :D
Ukryj odpowiedzi (2)
ULVER [89.64.***.***] do Starblind dodano: 20.03.2018, 15:36 #7
Tak, chodzi o Paula Daya, Boba Sawyera i Dennisa Wilcocka. Ciekawe jakie dowody przedstawią?
Poziom: 25
Faust do ULVER dodano: 20.03.2018, 16:57 #8
Hieny, Harris na "Early Days" DVD zaprosił ich do własnego domu. Serduszko boli z zawiści?!
DemOn [31.178.***.***] dodano: 20.03.2018, 16:21 #9
Daj palca ku**ie, to ci rękę urwie... Trzeba było dziadów wziąć na przetrzymanie i puścić w skarpetkach, a nie układać się z nimi. Jak widać nie warto załatwiać takich szemranych powództw polubownie, bo to tylko rozzuchwala innych tego pokroju gwiazdorów.
Ukryj odpowiedzi (2)
Poziom: 25
Faust do DemOn dodano: 20.03.2018, 16:56 #10
Też prawda, od tego McKeya straszna chciwość i mściwość emanuje. Właśnie, jeżeli to ci członkowie składów pierwotnych, to ciekaw jestem, jakie dowody przedstawia sądowi?
Poziom: 10
Wolf66 do DemOn dodano: 20.03.2018, 17:07 #11
Dooobre, choć wulgarne, za to jakież prawdziwe.
Poziom: 10
Wolf66 dodano: 20.03.2018, 17:05 #12
Ciekawe, czy gdyby IM finansowo byli na poziomie Beckett, to Pan McKey byłby tak ochoczy do toczenia przeciw nim bojów o 'sprawiedliwość i prawdę'?
MiMazu [94.254.***.***] dodano: 21.03.2018, 06:19 #13
No właśnie, a wiedzieliście, że to ja pierwszy wydziargałem riff do Enter Sandman!? Buahaha....
Ukryj odpowiedzi (2)
Susi [89.64.***.***] do MiMazu dodano: 21.03.2018, 08:07 #14
A ja wymyśliłem Master of Puppets...
Ja [5.172.***.***] do MiMazu dodano: 21.03.2018, 08:13 #15
A ja pierogi z twarogiem. Okrasa! Oddawaj kasę!
Ja [5.172.***.***] dodano: 21.03.2018, 08:12 #16
Dajcie spokój, to metal. Słowa piosenek powielane są co singiel. Tylko czekać, aż twórcy literatury fantastycznej zabiorą się za Manowar, hehe. Iron Maiden to wielki zespół. Nie ma się co dziwić, że nad ochłapami pełno sępów.
Poziom: 37
Lemmysomemoney dodano: 21.03.2018, 08:45 #17
To powinna być dla nich lekcja. Następnym razem – a na pewno będzie następny raz – muszą być bardziej odpowiedzialni oraz sprawiedliwi. Moim zdaniem to obrzydliwe, że musiałem brać do sądu tak zamożnych muzyków, aby rozwiązać sprawę splagiatowania innych muzyków, którzy nie są tak bogaci i nie stać ich, aby przegrać z Iron Maiden.

Podpisuję się pod tym obiema rękami, gonić złodziejstwo riffów Uśmiech
Ukryj odpowiedzi (1)
Susi [89.64.***.***] do Lemmysomemoney dodano: 21.03.2018, 10:01 #18
Tylko to o tekstach jest, nie o riffach. Maiden przed sądem wygraliby w przedbiegach, woleli dogadać się polubownie, bo i mniej nerwów i taniej. Jednak jeśli McKey rzeczywiście ich pozwie po raz drugi - już tak lajtowo nie będzie.
Im [83.12.***.***] dodano: 21.03.2018, 10:55 #19
greta van fleet powinni dostać po 25 lat a Kingdom come po 20 za całokształt Uśmiech
Bakker [89.64.***.***] dodano: 21.03.2018, 11:28 #20
Gdyby IM nie byli tacy znani, nikt by ich nie pozywał, ot co.
Poziom: 25
Faust dodano: 23.03.2018, 11:59 #21
Dokładnie, jak ktoś ich nie lubi - nikt nie zmusza aby czytali o nich arty i komentowali, jasne?!!