terazrock.pl

Nowy rok przyniósł kolejne pytania dotyczące śmierci muzyki rockowej. Tym razem o sprawę zapytany został Dave Grohl znany z Nirvany i Foo Fighters.

Od kilku lat dziennikarze lubią pytać muzyków rockowych o przyszłość ich gatunku sugerując przy tym, że ta nie maluje się w najweselszych barwach. Na klasyczne już pytanie „czy rock umarł?” odpowiedział w wywiadzie dla „The Daily Star” Dave Grohl.

Manic Street Preachers ujawniają szczegóły nowej płyty

Muzyk związany w swojej karierze z legendarną Nirvaną, a obecnie lider święcącego sukcesy zespołu Foo Fighters opowiedział w następujący sposób:

Nie wierzę w tę szkołę, która sugeruje, że rock ‘n’ roll jest gatunkiem wymarłym – odpowiadam na to pytanie od je****ch 25 lat. Za każdym razem, gdy publikuję płytę, pytają mnie, jak się czuje będąc „jednym z ostatnich”. Ale rozglądam się i widzę cholernie dużo rockowych zespołów.

Dave Grohl opowiedział o pewnym wywiadzie sprzed dwóch lat:

Pamiętam, że dwa lata temu udzielałem wywiadu w Londynie i dziennikarz zapytał mnie:  „Nie czujesz się archaicznie? Większość dzisiejszych zespołów nie ma gitar i perkusji”, a niedługo później wyprzedaliśmy dwa koncerty na Wembley. Odpowiadając więc na pytanie – nie, uważam, że jest w porządku i nadal będzie dobrze.

Formacja Foo Fighters obecnie koncertuje i promuje swój ostatni, dziewiąty już, studyjny album „Concrete and Gold”, który ujrzał światło dzienne 15 września. W przyszłym roku (czerwiec/lipiec) zespół ponownie odwiedzi Europę, ale tym razem na rozpisce nie ma naszego kraju. Ostatni raz Dave Grohl i spółka zagrali w Polsce 29 czerwca 2017 podczas festiwalu Open'er. 

Komentarze (15)
Aby dodać wątek musisz być zalogowany!
michalr [199.67.***.***] dodano: 11.01.2018, 12:00 #1
Nie kumam fenomenu tej kapeli, dla mnie jest kompletnie nijaka. Grohl szczerzacy uzebienie mnie irytuje, kompozycje nie porywaja, komercyjne do bolu. Muzyk z niego tez przecietny, ani to dobry gitarzysta ani perkusista.
Ukryj odpowiedzi (7)
Basiasta [94.254.***.***] do michalr dodano: 11.01.2018, 15:34 #2
No a ciekawe ile płyt znasz? A jeżeli chodzi o umiejętności muzyczne Grohla to poczytaj trochę a dowiesz się że jest na 27 miejscu listy najlepszych perkusistów na świecie Rolling Stone'a oraz wokalistą, autorem tekstów i multiinstrumentalistą i członkiem zespołu, który daje jedne z najlepszych koncetów na żywo. Jak zobaczysz taki koncert i posłuchasz płyt i poczytasz to się potem wypowiadaj. Bo założę się że tak naprawdę to gdzieś coś słyszałeś ale wątpię czy potrafiłbyś podać więcej niż jeden tytuł utworu.
Janolo [188.146.***.***] do michalr dodano: 11.01.2018, 19:01 #3
Co ty wiesz o muzyce rockowej, zagadując nic skoro tak twierdzisz. Ludzie właśnie słuchają takiej muzyki bo jej kompozycja nie jest przecięta. A pan jest z gatunku ludzi który albo jest muzycznie poniżej granicy albo tylko narzekają a sami gówno skomponują także jak to mówi bill to takich ludzi nara skór********ynie
aerolukas [94.254.***.***] do michalr dodano: 11.01.2018, 22:21 #4
Popieram. Dla mnie to tacy rockowi rzemieślnicy, którzy osiągneli maksimum. Byłem na koncercie w Krakowie i specjalnie mnie nie porwał. No ale cóż, kwestia gustu...
Poziom: 17
Vampirro do michalr dodano: 12.01.2018, 09:43 #5
Muzyka Foo Fighters zupełnie do mnie nie przemawia, taki tam typowy amerykański rock, mocno osadzony w alternatywie. Przesłuchałem kiedyś, słabe było. Ale Dave Grohla szanuję, koleś ma zasady, jest konkretnym człowiekiem z wielkim gestem. I z Iommim zagrał (i zaśpiewał), i wystąpił w Pick of Destiny, a nawet zagrał z Pagem. I niektóre z tych rzeczy były już fajne.
Pogzlej [88.199.***.***] do michalr dodano: 12.01.2018, 11:28 #6
Z małpą na mózgi się zamieniłeś? Piszesz że Grohl to "przeciętny" perkusista? Piszesz tak o muzyku- żywej legendzie już od czasów nirvany, o kimś kto regularnie ląduje w na szczytach zestawień najlepszych perkusistów świata? Rozbawiłeś mnie do łez półmóżdżku.
ABC [193.239.***.***] do michalr dodano: 13.01.2018, 08:29 #7
A ile ty wydałeś płyt? jakie masz sukcesy muzyczne? Napisz o sobie, zamiast krytykować i to bez konkretnych argumentów...
Q [84.48.***.***] do michalr dodano: 14.01.2018, 17:45 #8
Słaby perkusista? Patrz pan, a tu nawet swego czasu sam Jimmy Page chciał go w reaktywowanym Led Zeppelin na miejsce zmarłego Bonzo, ale widocznie ten cały Page też mało się zna.
Rollo [5.172.***.***] dodano: 11.01.2018, 23:33 #9
Już szkalujecie człowieka bo mu się zespół nie podoba? Dla mnie takie smęty jak Foo Fighters, Coldplay czy Radiohead to w ogóle nie jest rock, pop grany na gitarach. Po drugie czemu ktoś miałby się męczyć z całą płytą jak zespół przedstawia się singlami i żaden z nich mi się nigdy nie spodobał, a trochę już ich było. Dobra, "The Pretender" jeszcze miał jakiś rockowy drive, ale w sumie też nic nadzwyczajnego.
Ukryj odpowiedzi (5)
Pogzlej [88.199.***.***] do Rollo dodano: 12.01.2018, 11:29 #10
Spoko, rozumiem kwestię gustu lub bezguścia... ale pisać o Grohlu że jest przeciętnym perkusistą i kiepskim muzykiem...? serio?
Janolo [188.146.***.***] do Rollo dodano: 12.01.2018, 14:39 #11
To jest rock w czystej postaci, i po za tym napisz co dla ciebie w takim razie jest rockiem jestem bardzo ciekaw
Rollo [5.172.***.***] do Pogzlej dodano: 12.01.2018, 16:07 #12
Ja to widzą tak: jako perkusista był świetny, może nadal jest, nie wiem w jakiej jest formie obecnie, ostatnio słyszałem go w QOTSA i napier... aż miło Mrugnięcie Jako gitarzysta, kompozytor, wokalista jest mistrzem przeciętności, ale że jest jednocześnie ulubieńcem mediów no to hype trwa. "Probot"- poza genialnym "Shake Your Blood" nagranym z Lemmym przeciętne, "Goodbye Lament"- jeden z najsłabszym numerów na solowej płycie Iommi'ego, lubię album Them Crooked Vultures, ale tam kompozytorsko rządził Homme.

Wniosek: niech wraca do garnków, komponowanie zostawiając innym.
Poziom: 17
Vampirro do Rollo dodano: 14.01.2018, 10:09 #13
Wybacz mi dygresję, ale "Goodbye Lament" jest jednym z najlepszych na płycie. Całym album niestety słaby, głównie ze względu na takie "unowocześnianie" na siłę, ale trzy kawałki naprawdę są w porzo (poza wspomnianym "Say No To Love" i oczywiście "Who is Fooling Who"). No i warto wspomnieć, że w tym samym kawałku co Grohl pojawia się też Brian May.
Rollo [5.172.***.***] do Vampirro dodano: 14.01.2018, 19:35 #14
Nie muszę nic wybaczać, po prostu kwestia gustu który się u nas diametralnie różni, bo akurat te trzy kawałki niezbyt mnie ciekawią, ale najgorszy moim zdaniem jest ten nagrany z Idolem.
Metatron [83.26.***.***] dodano: 12.01.2018, 18:29 #15
Ja mogę napisać że rockiem na pewno jest The Beatles,Led Zeppelin,The Rolling Stones,Kiss,Jimi Hendrix,The Doors,a foo fighters to bardziej pop rock jak avril lavigne albo Nickelback, aniżeli rock z prawdziwego zdarzenia,i co z tego że grał w zespole Nirvana skoro to przeciętny zespół był,a to że go topują na szczytach list,to jakaś bzdura podobna do tego co robią z Green day nazywając ich najlepszym punkowym zespołem a o sex pistols i the stooges,ramones chyba nie słyszeli nigdy,sorry ale dzisiejsze topy do jedna wielka chała,to zależy tylko od tego czego ludzie słuchają w danym okresie,nie musi być to dobre, prawdziwe granie,ważne ze publika się jara,jak justinem bieberem albo katy perry,taki urok topów. podobno według dawnych topów lars ulrich też jest najlepszym perkusistą...