terazrock.pl

Bono, lider i wokalista irlandzkiego zespołu U2, podczas koncertu w Holandii odniósł się do obecnej sytuacji politycznej naszego kraju. 

12 maja w kanadyjskim Vancouver rozpoczęła się tegoroczna trasa U2 stojąca pod znakiem albumu „The Joshua Tree” z okazji 30. rocznica wydania. Muzycy w jej ramach odwiedzają również europejskie kraje. Zaplanowano jednak tylko 12 koncertów w ośmiu miastach, a na rozpisce zabrakło Polski. Nie brakuje jednak za to odniesień podczas koncertów do naszego kraju.

Gwiazdy rocka, które mogliśmy zobaczyć w serialach

Podczas niedzielnego koncertu, 30 lipca, w Amsterdamie w Holandii na scenie pojawił się fan z biało-czerwoną flagą z logiem „Solidarności”, który został zaproszony wcześniej przez wokalistę. Bono krzyknął wówczas do mikrofonu:

Mam przesłanie wolności i miłości dla naszych braci i sióstr w Polsce, którym zabiera się ich wolność. Jesteśmy z wami!

Te słowa pojawiły się tuż przed wykonaniem utworu „New Year's Day” pochodzącego z albumu „War” z 1983 roku, który charakteryzuje się słynnym, zapadającym w pamięć motywem klawiszowym. 

To fortepian dał utworowi pewne lodowate tchnienie. Było w nim coś europejskiego i przywołało na myśl strajkujących robotników, stojących na śniegu w Polsce w czasach Solidarności, kiedy Lech Wałęsa został internowany

- mówił po wydaniu albumu Bono

Lider irlandzkiej formacji od lat jest znany ze swojego zaangażowania w sprawy polityczno-społeczne. Został m.in. nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla. W zeszłym roku Bono wraz z innymi ekspertami zgromadzonymi w Kongresie Stanów Zjednoczonych zastanawiał się, jak zaradzić problemom nękającym świat. Opowiadał m.in. o ekstremistach z tzw. Państwa Islamskiego i walce z nimi, uchodźcach oraz falach nacjonalizmu przelewających się przez Europę.

Nacjonalizm jest zagrożeniem. Mowa nienawiści jest zagrożeniem. Widzieliśmy w latach 40. XX wieku, jakie ma to skutki. Musimy stawić czoło zagrożeniu, za jakie uważam nacjonalizm.

Chwilę później podał konkretne przykłady.

Mówię o egzystencjalnym zagrożeniu dla Europy, którego nie było od lat 40. Widzimy, jak Polska i Węgry przesuwają się na prawo w kierunku pewnego hipernacjonalizmu (…). Wielka Brytania będzie głosować nad opuszczeniem Unii Europejskiej. To rzeczy nie do pomyślenia.

Koncert U2 w Polsce w przyszłym roku?

Pomimo tego, że grupa nie wystąpiła w naszym kraju, bardzo dużo Polaków podąża za zespołem. Na przykład: do stolicy Niemiec, gdzie Bono i spółka zagrali 12 lipca. Przed hotelem, w którym stacjonowali muzycy U2, czekały na nich m.in. Małgorzata Naukowicz oraz Anna Godzwon, dziennikarki związane z Polskim Radiem. Udało im się „złapać” Bono przed występem i zapytać o koncert w Polsce. Wokalista odpowiedział, że obecnie nad tym „pracują” i dodał:

Nie poddawajcie się. Wiecie, że naprawdę kochamy Polskę? To właśnie tam zagraliśmy nasze najlepsze koncerty.

Do tej pory zespół U2 zagrał w Polsce trzykrotnie: w Warszawie w 1997 roku na Służewcu oraz w Chorzowie na Stadionie Śląskim w 2005 i 2009 roku. 

Komentarze (33)
Aby dodać wątek musisz być zalogowany!
Poziom: 10
ozzyjj dodano: 31.07.2017, 11:49 #1
niech ten bono raczej śpiewa a nie politykuje
trnk [85.117.***.***] dodano: 31.07.2017, 11:55 #2

ozzyjj napisał:

niech ten bono raczej śpiewa a nie politykuje


Dla wyrównania - może lepiej wyjdź na zewnątrz, a nie komentuj? Uśmiech
Ukryj odpowiedzi (1)
Poziom: 10
ozzyjj do trnk dodano: 01.08.2017, 07:19 #3
współczuję ci
Poziom: 21
Tomas71 dodano: 31.07.2017, 12:04 #4
Jakby był z nami to przyjechałby choć na jeden koncert...
Poziom: 33
Lemmysomemoney dodano: 31.07.2017, 12:39 #5
Nie jestem bratem, ani siostrą tego megalomana, który lizał po jajkach zarówno putina, jak i obamę.
Ukryj odpowiedzi (1)
Poziom: 33
Lemmysomemoney do Lemmysomemoney dodano: 31.07.2017, 15:12 #6
Ależ boli prawda czytelników TR i mediów z Czerskiej Uśmiech
Kokka [83.18.***.***] dodano: 31.07.2017, 13:48 #7
Bono już od dawna naftalinką zajeżdża, ale to nie zmienia faktu, że od samych pisiorów gorszymi przygłupami są już tylko ich wyborcy.
Ukryj odpowiedzi (1)
Poziom: 10
ozzyjj do Kokka dodano: 02.08.2017, 23:30 #8
współczuję
Smakosz [62.69.***.***] dodano: 31.07.2017, 14:44 #9
Michnik i Kuźniar pewnie wzruszeni Język
Poziom: 15
Vampirro dodano: 31.07.2017, 14:48 #10
O jeny, każdy ma prawo mieć swoją opinię na każdy temat. Jak ktoś chce, to niech się nią podzieli. Dopóki nikogo w ten sposób nie obraża (poczuł się ktoś obrażony?) ani nie sięga po przemoc, to wszystko w porządeczku. Jedni są za PiSem, drudzy za KODem, trzeci za Korwinem. Jedni lubią Trumpa, drudzy nie. A jeszcze innych to gówno obchodzi. Tak czy siak, jest zabawa.
Poziom: 10
jerry.pl dodano: 31.07.2017, 15:11 #11
Bono to zapewne sympatyczny i dobry człowiek, ale muzycy nie są od politykowania. Widać, że Bono nie rozumie co dzieje się w naszym kraju i niepotrzebnie zabiera głos.
Ukryj odpowiedzi (6)
Kokka [79.175.***.***] do jerry.pl dodano: 31.07.2017, 20:10 #12
No cóż, widać, że ty też nie rozumiesz.
Poziom: 6
I see everything twice do jerry.pl dodano: 31.07.2017, 20:43 #13
W 1983 pewnie też pisałeś listy do Trybuny Ludu o tym, źe muzycy nie są od politykowania a Bono nie rozumie co się dzieje w naszym kraju i niepotrzebnie zabiera głos pisząc takie bzdury jak New Year's Day.
Poziom: 10
ozzyjj do jerry.pl dodano: 01.08.2017, 07:17 #14
nie tylko on
Poziom: 10
jerry.pl do I see everything twice dodano: 01.08.2017, 10:12 #15
Słabe te porównania do 1983. Wtedy troszkę inne rzeczy się działy...
Poziom: 6
I see everything twice do jerry.pl dodano: 01.08.2017, 11:15 #16
Dla Twojej informacji: rok 1983 służy tutaj tylko i wyłacznie jako figura retoryczna (jeżeli o czymś takim kiedykolwiek słyszałeś) ilustrująca hipokryzję zawartą w komentarzach osób odmawiających prawa do wypowiadania się na temat polityki, społeczeństwa itp. muzykom, dziennikarzom sportowym, ludziom kultury, nauczycielom, stolarzom i wszystkim innym (przy czym oczywiście wyjątkiem są ci przedstawiciele wymienionych profesji, których poglądy są zgodne z poglądami komentującego).
Rock to nie disco polo. Jego nieodłącznym elementem jest swobodna wypowiedź artystyczna na wszelkie tematy, nawet te niewygodne. A jeżeli ktoś tego nie dostrzega, to raczej nie ma pojęcia co jest istotą rocka.
Poziom: 10
jerry.pl do I see everything twice dodano: 02.08.2017, 10:06 #17
W zasadzie nie powinienem z Tobą dyskutować, bo nie lubię odpowiadać na inwektywy, ale zrobię wyjątek. Słaba ta figura retoryczna i tyle. Co innego sytuacja gdy ludzie giną na ulicach, a co innego sytuacja gdy rząd zamierza przeprowadzić wątpliwą ustawę wątpliwie działającego sądownictwa. Bono jak chce być polityczny i pokazać jaja to niech napisze o tym jak zachód zniszczył Bliski Wschód i Północną Afrykę, bo tak nie wiedząc co naprawdę dzieje się w naszym kraju wychodzi na ignoranta. Tyle, że nawet patrząc w przeszłość to facet zawsze szedł na łatwiznę. Edytowano 1 raz. Ostatnio: 02.08.2017, 10:08
erza [83.26.***.***] dodano: 31.07.2017, 21:36 #18
a przepraszam bardzo,co ten półgłówek ma do polskiego kraju? czemu się nie udzieli na temat sytuacji politycznej irlandii,czyli kraju z którego pochodzi? to tak jakby kazik wypowiadał się na temat polityki USA albo Francji, tak wam polacy źle,że was nie rozjeżdżają na ulicach i że w powietrze nie wylatujecie jak ci w syrii? wyjazd zawsze jest możliwy,ja nie czuję jakby mi wolność odbierali,do kina i na koncert mogę iść, wrócić żywy,do roboty też idę,i żywy z niej wracam,dopiero za granicą wolności nie ma,tylko wojska na ulicach,a powiesz coś, to cię zaraz dopadną,no ale jak widać ludziom nie dogodzisz,najwyraźniej jak za dobrze w życiu to się niektórym w głowie partaczy.
Ukryj odpowiedzi (2)
peca [84.10.***.***] do erza dodano: 01.08.2017, 15:58 #19
I tu walisz jak łysy o kant tyłka. Bo Bono od kilkudziesięciu lat jest zaangażowany m.in. w walkę o prawa człowieka, charytatywną w Europie w Afryce i wielu innych miejscach itd. W latach osiemdziesiątych napisał piosenkę inspirowaną Solidarnością. Nie jest po prostu muzykiem. Dziś mówisz, że nie czujesz jak ci wolność odbierają. Przypomnieć jednak wypada że nawet Hitler i NSDAP przejęło władzę w demokratycznych wyborach, mając obsesję w kwestii formalnego i praworządnego działania Niemcy byli zachwyceni bo kraj miał powstać w kolan.... a potem zaczęli wydawać dekrety z mocą ustawy na co im się podoba. nie twierdze że u nas będzie tak samo ale ... furtka się otwiera i to dla mnie już za dużo. Nie mam zamiaru czekać jak mi godzinę policyjną wprowadzą. Bo jak będziesz miał to wspominane przez siebie wojsko na ulicach... to będzie lekko za późno. Jak mówie może trochę dramatyzuje ale nie ma nic gorszego niż milczeć. Poczytaj co się dziś dzieje w Wenezueli. A Bono to dobry muzyk i po prostu zacny człowiek
Poziom: 10
ozzyjj do erza dodano: 02.08.2017, 23:31 #20
no właśnie
Bartek [62.87.***.***] dodano: 01.08.2017, 07:17 #21
Żeby było śmiesznie koleś miał flagę Solidarność, co sugeruje że mógł być zwolennikiem partii której dotyczą oskarżenia Język
Ukryj odpowiedzi (3)
Kokka [83.18.***.***] do Bartek dodano: 01.08.2017, 09:41 #22
A co niby dzisiejsze pisory mają wspólnego z Solidarnością?
Poziom: 10
ozzyjj do Kokka dodano: 02.08.2017, 23:32 #23
som koalicjantami
Bartek [62.87.***.***] do Bartek dodano: 04.08.2017, 12:14 #24
nie mają nic wspólnego z dziedzictwem Solidarności ale zawłaszczyli sobie związek dzięki prezesowi dudzie i tu jest problem
Poziom: 12
kadakrystian dodano: 01.08.2017, 09:03 #25
Niech się zajmie muzyką i zagra koncert w Polsce.
A w polską politykę niech się nie wpier...
Miki [94.254.***.***] dodano: 01.08.2017, 13:44 #26
Lewacki bełkot. Nie ma to jak spotykać sie z Putinem, Erdoganem i Miedwiediewem, a chrzanić, ze u nas wolność odbierają. Jedz do Korei zobaczysz dyktaturę
Rexx [93.175.***.***] dodano: 01.08.2017, 15:55 #27
Bono, a któremu Irlandczykowi w Polsce - źle się dzieje?
Artur74 [62.87.***.***] dodano: 01.08.2017, 21:37 #28
Bono to jednak idiota! Obrońca ludzkości wyjący jak kundel za suką, tfu...
Zbigniew Brzeziński [81.6.***.***] dodano: 02.08.2017, 09:01 #29
Bono powinien więcej czytać. Na przykład „The Irish Times” - zdziwiłby się.

Swoją drogą, fakt zabicia Marka Rosiaka za poglądy polityczne, co miało miejsce w wolnym, demokratycznym, powinna coś w Bono poruszyć. On lubi takie historie - zwykłych ludzi, którzy ucierpieli w taki, czy inny sposób, z absurdalnych powodów.

Ciekaw też jestem, czy Bono wie, że Solidarność popiera obecną władzę? Pewnie nie…

Specjalnie dla chłopaków z U2 link poniżej:
https://www.irish(...)1.666079
Ukryj odpowiedzi (1)
Poziom: 10
ozzyjj do Zbigniew Brzeziński dodano: 02.08.2017, 23:29 #30
no właśnie
Regan [84.10.***.***] dodano: 02.08.2017, 22:01 #31
Teraz Rock jest pismem muzycznym, i niech jego redaktorzy skupią się na muzyce, a nie na brudnej i śmierdzącej polityce, oraz pogłębianiu wojny polsko - polskiej. Amen 3Uśmiech
Rollo [5.172.***.***] dodano: 02.08.2017, 22:16 #32
To już się pogubiłem, kiedyś byliśmy dzielni i walczyliśmy o wolność, piosenki układał na ten temat, a teraz ktoś ją nam znowu odbiera?
Jak zaczniemy propagować i popierać wszystkie destrukcyjne siły niszczące zachodnią Europę to będziemy wolni? Jak ktoś wysadzi bombę na ulicy, przejedzie ludzi tir-em albo zasztyletuje to będzie wolność?
Koleś odklejony od rzeczywistości zupełnie.
mielonka [93.105.***.***] dodano: 26.08.2017, 11:20 #33
Jak to mawiał lenin - pożyteczny idiota.