terazrock.pl

Zespół AC/DC postanowił przygotować coś wyjątkowego na tegoroczny Record Store Day, który odbędzie się już 21 kwietnia.

Od lat zespoły przygotowują coś wyjątkowego w związku ze świętem niezależnych sklepów płytowych – coraz popularniejszym Record Store Day. W tym roku legendarne AC/DC postanowiło wznowić swój kultowy, opublikowany w 1980 roku album „Back in Black”. Nie postawili jednak na przeżywające swój renesans płyty winylowe, tylko na nośnik nieco zapomniany – kasetę magnetofonową. Album w tej formie dostępny będzie w limitowanej liczbie 2500 egzemplarzy.

Znamy szczegóły pierwszego polskiego serialu Netflixa

Choć powszechnie wiadomo, że kaseta magnetofonowa jest nośnikiem słabej jakości, podatnym na szybkie niszczenie, jest jednocześnie dla wielu kultowa. Chodzi przede wszystkim o fakt, że wiele osób swoją przygodę ze słuchaniem muzyki i zbieraniem albumów rozpoczynało właśnie od kaset. Na pewno nie będą one na powrót tak pożądane, jak to stało się z płytami winylowymi, ale raz na jakiś czas zespoły i wydawcy przypominają, że taki nośnik był kiedyś najpopularniejszym na świecie.

Album „Back in Black” uważany jest za jeden z najlepszych, jeśli nie najlepszy w dorobku zespołu AC/DC. Jest pierwszym wydawnictwem, na którym usłyszeć mogliśmy wokalistę Briana Johnsona, który zastąpił na stanowisku zmarłego Bona Scotta. Wielu fanów nie było przekonanych, czy ta zmiana się uda, ale takie utwory jak „Hells Bells”, „You Shook Me All Night Long” czy w końcu tytułowy „Back in Black” dowiodły, że znaleziono odpowiedniego wokalistę. Johnson z zespołem związany był do 2016 roku, kiedy musiał opuścić jego szeregi z powodu problemów ze słuchem – zastąpił go Axl Rose.

Led Zeppelin z niespodzianką na Record Store Day

21 kwietnia 2018 roku z okazji wspomnianego Record Store Day ukazać się ma 7-calowy, żółty singel Led Zeppelin z wcześniej niepublikowanymi miksami utworów „Rock And Roll” i „Friends”.

Miks „Rock And Roll” pochodzi z „Sunset Sound Mixes”, z których znane są wersje utworów „When The Leeve Breaks” i „Stairway To Heaven”, jakie trafiły na specjalną edycję płyty „IV” wydaną w 2014 roku. Z kolei „Olympic Sound Mix” utworu „Friends” nie zawiera orkiestracji, dzięki czemu będzie można usłyszeć ten utwór dokładnie tak, jak został nagrany na potrzeby płyty „Led Zeppelin III”.

Ten singel to jedna z niespodzianek, jakie Led Zeppelin szykuje dla fanów z okazji swojego 50-lecia. Robert Plant w rozmowie z „The Current” potwierdził niedawno, że zamierza się spotkać z Jimmym Page’em i Johnem Paulem Jonesem, by omówić plany świętowania 50. urodzin Led Zeppelin:

Będziemy celebrować, kiedyś i gdzieś, nie mam co do tego wątpliwości. Korki wystrzelą.

Jeszcze nie wiadomo, jak świętowanie to miałoby wyglądać. Nie ma jednak mowy o koncercie Led Zeppelin, co niedawno potwierdził Plant w jednym z wywiadów.

Komentarze (10)
Aby dodać wątek musisz być zalogowany!
nasz polski grajdołek [153.19.***.***] dodano: 07.03.2018, 10:23 #1
Niejeden z nas - fanów muzyki rockowej urodzonych w latach 80-tych zaczynał swoją przygodę z muzyką od słuchania kaset magnetofonowych. Szkoda, że te sympatyczne nośniki zostały całkowicie wyparte przez płyty CD. Ludzie powinni mieć prawo wyboru: płyta CD, winyl albo kaseta. W końcu żyjemy w XXI wieku!
Ukryj odpowiedzi (2)
Kubek [194.63.***.***] do nasz polski grajdołek dodano: 08.03.2018, 09:38 #2
A ja urodzony dekadę wcześniej wcale nie mam sentymentu do starych nośników, zwłaszcza magnetycznych. To trochę jak sentyment do PRL. Byliśmy młodzi i wszystko było niby fajnie. Nie, nie było. To przewijanie kasety czy szpuli... ehh. Brak dostępu niesekwencyjnego... Konieczność czyszczenia głowicy...O ile powrót winyli można jeszcze jakoś uzasadnić, to w przypadku innych nośników to zwykłe nabijanie kasy na styl vintage dla pokolenia FB.
Swoją drogą ciekawe nie ma resentymentu do taśm szpulowych?
Poziom: 4
ludojad do Kubek dodano: 13.03.2018, 15:10 #3
Taśma szpulowa jest wprawdzie o niebo lepszym nośnikiem niż taśma w kasecie, to jednak, jeśli chodzi o wygodę, mnoży wszystkie problemy razy trzy. No i sam magnetofon do najbardziej "kompaktowych" urządzeń też nie należy. Nie wspominając już o cenie szpuli dobrej taśmy. DOBREJ - zaznaczam. Pewnie dlatego... Aczkolwiek znam kilka osób, które cenią sobie ten rodzaj nośnika.
Hoobyy [94.254.***.***] dodano: 07.03.2018, 18:41 #4
Tak masz racje powinni miec wybor pytanie kto to kupi ...bo kto jeszcze ma kasetowe decki w zestawach grajacych.....dla mnie tylko winyl mialby jakikolwiek sens uswiecenia po latach tej plyty .... pieknie wydany i kosztujacy np 500 dzika i to by sie sprzedalo ....ja bym kupil ... a kaseta to chuba uklon dla ubogich dziadkow lesnych
Ukryj odpowiedzi (2)
nasz polski grajdołek [89.64.***.***] do Hoobyy dodano: 07.03.2018, 20:42 #5
No myślę, że kaseta to niekoniecznie ukłon wobec leśnych dziadków, ale wobec ludzi, którzy po prostu czują sentyment do tego nośnika. Jak dla mnie liczą się tylko płyty CD i kasety, a brzmienie płyt winylowych uważam za przereklamowane. Wydawanie 500 zł na płytę uważam za marnotrawienie kasy. Ale oczywiście każdy ma prawo robić ze swoim pieniędzmi, co uważa za słuszne, wszak wolny wybór to rzecz święta...
Poziom: 4
ludojad do nasz polski grajdołek dodano: 13.03.2018, 15:16 #6
Zacząłem zbierać płyty i kasety pod koniec lat 70 tych. Od tamtej pory mam wiele płyt, które (właściwie przechowywane i użytkowane) nie straciły wiele ze swojej jakości. Natomiast kaseta, choćby nie wiem jak zadbana ZAWSZE po paru latach ulegnie zużyciu. Warstwa magnetyczna się ściera i nic na to nie można poradzić. Poza tym kaseta, to zawsze tylko kopia. Lepiej lub gorzej zrobiona, ale tylko magnetyczna kopia.

Ku zmartwieniu "klimatycznych" dodam jeszcze, że pod względem techniki zapisu - zapis na taśmie, a zapis na magnetycznym dysku komputera nie różnią się aż tak bardzo. Nie ma ANI JEDNEGO argumentu, który przemawiałby za kasetą. Chyba, że ktoś po prostu lubi ten kształt, albo jakimś cudem ocalały mu kasety sprzed 30 lat. Edytowano 1 raz. Ostatnio: 13.03.2018, 15:17
Vinylman [94.254.***.***] dodano: 08.03.2018, 11:23 #7
Do nasz polski grajdołek
A może tylko nie było Ci dane posłuchać dobrze wydanej płyty na przyzwoitym gramofonie? I nie mam tu na myśli "Adasia" z wkładką pseudo hifi mf 105.
Szanuję wybory kolegów melomanów a co do nośnika to zapewne wydanie na mc bedzie zdecydowanie lepsze niźli album w formacie MP3 sluchanym z plastikowego pudełka na chińskich hiendowych słuchawkach za 55 zł z marketu.
Ukryj odpowiedzi (1)
Poziom: 4
ludojad do Vinylman dodano: 13.03.2018, 15:20 #8
Na chińskch słuchawkach kaseta też będzie ujowo brzmiała. Z kolei na dobrym sprzęcie, dobrze zrobione mp3, pobije kasetę na głowę. Kaseta będzie tylko tak dobra jak to, z czego została nagrana - minus strata jakości w czasie przegrywania.
wolf [188.127.***.***] dodano: 08.03.2018, 19:35 #9
Co do kaset to jest za. Już nawet zamówiłem kultową EP-kę Metaliki na kasecie https://www.emp-s(...)170.html
Ukryj odpowiedzi (1)
Poziom: 24
maddog do wolf dodano: 08.03.2018, 20:35 #10
Najnowszy Saxon "Thunderbolt" również dostępny na kasecie.
Komentarze (10 opinii) Skomentuj
© 2013 Advertigo S.A. All rights reserved
Projekt i realizacja: F3 Group