terazrock.pl
Newsy 4200V  
David Bowie o zbliżającej się śmierci dowiedział się dopiero po ukończeniu albumu „Blackstar” – tak twierdzi reżyser klipu „Lazarus”.
7 stycznia 2017 roku na kanale BBC2 zostanie wyświetlony film dokumentalny „David Bowie: The Last Five Years”, zawierający wywiad z Johanem Renckiem, który wyreżyserował teledysk „Lazarus”. Twierdzi on, że artysta o tym, że wkrótce umrze dowiedział się dopiero podczas filmowania teledysku, a było to już po ukończeniu prac nad płytą „Blackstar”:
 

W tygodniu, w którym filmowaliśmy, dowiedział się, że to już koniec. Lekarze zakończyli leczenie, bo wiedzieli, że choroba wygrała.


David Bowie w encyklopedii TerazRock.pl

Według Rencka pomysł klipu „Lazarus” wyszedł od niego, a nie od artysty, nie jest więc komentarzem na temat sytuacji, w jakiej znajdował się Bowie:
 

David mi powiedział, że chce prosty klip, a ja odparłem, że skoro piosenka nosi tytuł „Łazarz”, powinien leżeć w łóżku. Dla mnie miało to wydźwięk biblijny. Nie miało to nic wspólnego z jego chorobą.


 

Dokument nie odpowiada na pytanie, kiedy David Bowie dowiedział się o swojej chorobie. Reżyser Francis Whately przyznaje, że nie udało mu się ustalić, czy było to przed rozpoczęciem nagrań „Blackstar” czy już w trakcie:
 

Ludzie chcą wierzyć, że „Blackstar” to prezent, jaki David Bowie podarował światu, wiedząc że odchodzi, ale ja uważam, że to zbyt uproszczone. Nie sądzę, żeby wiedział, że umrze, ale musiał zdawać sobie sprawę z istnienia ryzyka, że nie uda mu się pokonać choroby. Tworząc tak niejasny album Bowie bawił się w kotka i myszkę, co zawsze uwielbiał robić. Wszyscy pewnie oczekują ode mnie, że powiem, że nagrywając „Blackstar” był obłożnie chory, ale nie sądzę, żeby tak było. Niektórzy z nagrywających z nim muzyków, nawet nie wiedzieli, że jest chory.

 
Album „Blackstar” wydany został 8 stycznia 2016 roku – w 69. urodziny artysty. David Bowie zmarł dwa dni później w Nowym Jorku na raka wątroby.
Komentarze (2)
Aby dodać wątek musisz być zalogowany!
tad [109.196.***.***] dodano: 07.01.2017, 13:03 #1
Teledysk może i nie był pomysłem Bowiego. Jednak teza o niewiedzy artysty i śmierci wydaje się mało prawdopodobna. Wiedząc o chorobie trudno nie myśleć o najgorszym. Ponadto wystarczy przeanalizować teksty utworów, które niejednokrotnie sugerują tematykę egzystencjalną, są nawet rozliczeniem się z życia i dokonań. Poza tym pomysł na teledysk a jego realizacja to dwie kwestie, nie można bowiem pominąć w tym samego artysty: sposobu zaangażowania w realizację, grę aktorską itd.
Poziom: 23
Tomas71 dodano: 08.01.2017, 12:38 #2
Wiedział, czy nie wiedział... czy to ma jakieś znaczenie?
© 2013 Advertigo S.A. All rights reserved
Projekt i realizacja: F3 Group